【Features】
● Core body adopts wide temperature range compensation.
● Stainless steel structure, good media compatibility.
● High precision, high frequency response, good long-term stability.
● Reverse polarity protection.
【Scope of application】
● Industrial process detection and control.
● Hydraulic and pneumatic control system.
● Automated detection system.
● Pumping station and water treatment system.
● Industrial machinery manufacturing.
【Technical Parameters】
| Type of pressure | Gauge pressure, absolute pressure |
| Pressure range | -100kPa…0kPa~20kPa…60MPa |
| Output signal | 4~20mA 0.5~4.5VDC 0~5VDC 0~10VDC |
| Signal line specifications | 2Wire 3Wire 3Wire 3Wire |
| Supply voltage | 9~30VDC 5VDC/9~30VDC 9~30VDC 15~30VDC |
| Precision | ±0.5%FS ±1%FS |
| Long-term stability | ≤0.2%FS/year |
| Overload pressure | 200%FS |
| Breaking pressure | 300%FS |
| Impact (11mS) | 100g |
| Protection level | lP65 |
| Shell material | 304 stainless steel |
| Mechanical vibration | ±20g |
| Storage temperature | -40~+125℃ |
| Operating temperature | -20~+85℃ Compensation temperature: -10~+70℃ |
| Pressure port | M20×1.5, G1/4, NPT1/4 can be equipped with other threads |
| Electrical connections | Direct lead, large Hessman, watertight connector (IP68) |
| Remarks | Current type can be equipped with display (15~30VDC power supply) |